Šok mobilnosti: u spomen na Ivu Bićanića (II dio)
Milan Deskar-Škrbić koji je zadnjih godina najviše surađivao s Ivom Bićanićem pokušao je sažeto prikazati neke od njegovih glavnih ekonomskih ideja… Nastavi čitati "%s"
Ekonomski lab
Milan Deskar-Škrbić koji je zadnjih godina najviše surađivao s Ivom Bićanićem pokušao je sažeto prikazati neke od njegovih glavnih ekonomskih ideja… Nastavi čitati "%s"
Bićanić i Deskar Škrbić završavaju dugu seriju tekstova o teorijama i politikama gospodarskoga rasta, koja će iduće godine biti ukoričena u novoj knjizi biblioteke Ekonomski lab… Nastavi čitati "%s"
Jedna od najzanimljivijih tema u teoriji rasta je tema dostizanja “staze optimalnog rasta”. Kako je kratko istaknuto u tekstu o kamati u dugom roku, u potrazi za “optimalnim rastom” važno je ponašanje potrošača koji danas treba donijeti odluku o tome koliko će potrošiti danas, a koliko sutra. Preciznije, treba donijeti odluku koliko će potrošiti danas,… Nastavi čitati "%s"
Što se sve može naučiti iz ekonomskih teorija koje ne pripadaju glavnoj struji ekonomske misli, poput von Neumannove i Schumpeterove? Puno toga o maksimalnom rastu i ulozi poduzetništva i inovacija. Ne ograničavajte se samo na glavne struje i standardne udžbenike, poručuju Bićanić i Deskar-Škrbić u novom nastavku serije Povratak osnovama kojoj su se autori vratili nakon dulje pauze… Nastavi čitati "%s"
Ekonomisti ne koriste matematiku jer su pametni, nego baš zato što nisu dovoljno pametni, jedna je od upečatljivijih rečenica iz Rodrikove knjige Economics Rules, o kojoj raspravlja Milan Deskar-Škrbić… Nastavi čitati "%s"
Do sada se u modelima dugog roka kamatna stopa (kamatnjak ili ujud kako ga naziva prijevod Biblije u izdanju Kršćanske sadašnjosti) spominjala često i imala je istaknuto mjesto. No do sada nismo na jednom mjestu dali prijedlog objašnjenja značenja kamatne stope, što je određuje niti usporedbe različitih tumačenja. Taj nedostatak će se pokušati ispraviti u… Nastavi čitati "%s"
Kada fiskalna "štednja" ima, a kada nema smisla: Deskar Škrbić raspravlja o ekspanzivnim fiskalnim kontrakcijama povodom nove knjige prerano preminulog Alberta Alesine, jednog od najvećih ekonomista svoje generacije koji je utvrdio negativni ekonomski učinci fiskalnih konsolidacija temeljenih na smanjenju rashoda u prosjeku statistički signifikantno manji (i to značajno) od negativnih ekonomskih učinaka fiskalnih konsolidacija temeljenih na povećanju prihoda.… Nastavi čitati "%s"
Nastavak o kejnezijanskim modelima rasta u kojima postoji veza između raspodjele dohotka i brzine gospodarskog rasta… Nastavi čitati "%s"
Predobro je poznato da se John Maynard Keynes bavio samo analizom gospodarstva u kratkom roku i libio se svake analize dugog roka. Na taj način je ograničio svoju analizu i oslobodio se onoga što je smatrao manje važnim. Dva su citata poznata po tome što objašnjavaju taj izbor. U prvom kaže „Dugi rok daje varljive… Nastavi čitati "%s"
Nakon što su u prvom dijelu objasnili teorijske osnove fiskalnog federalizma Šimović i Deskar Škrbić zaključuju seriju o ekonomici javnog sektora tekstom o financiranju lokalnih jedinica vlasti… Nastavi čitati "%s"