Jučer je bio jedan od onih dana „klasične konstelacije“ na financijskim tržištima kakvih smo se nagledali ove godine otkako je počela korekcija vrijednosti financijskih imovina. Prinosi na 10-godišnje državne obveznice SAD-a poletjele su prema gore (trenutno prelaze 3,4%), dolar jača (opet je jači od pariteta nakon predaha koji je provocirao ECB nedavnom odlukom o podizanju kamatnih stopa za 0,75 postotnih bodova), a burzovni indeksi su se natjecali u crvenilu. Opet je predvodio NASDAQ koji se stropoštao 5%. S&P500 je zaostao za tehnološkim indeksom za samo jedan postotni bod.
Pogađate, razlog je (ponovo) – inflacija. Koja inflacija? Američka, naravno. Koliko? E, tu počinje zanimljivi dio priče.
Nakon što je sezonski prilagođeni indeks potrošačkih cijena u SAD-u stagnirao u srpnju, u kolovozu se povećao za punih 0,1%. Samo malo … gdje je tu inflacija? Brojke zvuče dramatično kada se gledaju godina na godinu (srpanj na srpanj prošle godine i tako dalje): cijene u kolovozu bile su 8,3% veće nego u kolovozu prošle godine. Ali, to je prošlost. Vratimo se promjenama mjesec-na-mjesec: gdje je tu drama?
Drama je u tome što su cijene energenata u kolovozu pale 5% u odnosu na srpanj, što znači da su ostale stavke indeksa snažno vukle prema gore. Indeks cijena bez hrane i energije rastao je 0,6% na mjesečnoj razini, a toliko je rastao i indeks cijena usluga. Tržišta su (ipak ispravno) procijenila da će taj podatak osokoliti već dulje vrijeme jastrebski (ili bolje rečeno sokolski) raspoloženi FED.
Sjednica na kojoj se odlučuje o kamatnim stopama je idući tjedan (20.-21. rujna). Dosad se spekuliralo o povećanju kamatnih stopa za 0,75 postotnih bodova. Sada izgleda da slijedi možda i cijeli postotak. I sada je još više jasno otkud jučerašnja klasična konstelacija: povećanje kamatnih stopa veće od očekivanja znači nižu vrijednost financijskih imovina i jači dolar.
Kako to da financijska tržišta to nisu predvidjela? Ako ih je 0,1% inflacije u kolovozu iznenadilo, što su očekivali ovih zadnjih dana ili tjedana? Deflaciju?
Na padajućim tržištima povremeno se događaju provale optimizma kada se budućnost čini ružičasta, a preokret samo što nije tu. Tržišni sudionici, osobito velika većina novih generacija (sjetite se Gatarinog zapažanja o smjeni generacija na tržištima) nema iskustva s inflacijskim procesima i nije ih u stanju ispravno interpretirati. Ne treba isključiti mogućnost da je većina očekivala deflaciju, a da toga uopće nije bila svjesna (jer su svi fokusirani na year-on-year).
Uostalom, jučer su mnogi komentatori spominjali širenje iznenađenja: „Dakle, ovo nije samo zbog energenata i hrane?!“. Kao da se tek sada shvaća da je fiskalna i monetarna ekspanzija bez presedana u SAD-u 2020.-2021. pokrenula inflaciju.
SAD su zadnja zemlja na svijetu (jer su daleko najveća ekonomija na svijetu) u kojoj bi akteri smjeli pomisliti na razlikovanje troškovnih faktora inflacije i faktora potražnje. Jer, kad SAD pumpa ukupnu potražnju, onda se dižu svjetske cijene energije i hrane pa je iz američke perspektive jako teško razlikovati koliko sami dolijevaju ulja na vatru, a koliko se ona održava zahvaljujući događajima koji nemaju nikakve veze s ponašanjem FED-a i državne riznice. Već sam i previše pisao o razlikovanju pokretača inflacije (SAD vs. EU). Sada treba samo pratiti kako Amerika ponovo uči svoju lekciju.
Svako učenje se odvija kroz pogreške. FED i tržišta su u čvrstom zagrljaju. FED zbog grižnje savjesti što je predugo bio pasivan i akomodirao se političkim planovima, naročito Bidenovima u prvoj godini mandata (za one koji žele znati više tekst s početka srpnja). Naravno, u FED-u znaju da su zeznuli stvar i sada su u potjeri za vlastitim repom. Tržišta su u čvrstom zagrljaju FED-om zbog toga što nove generacije slabo razumiju inflacijske procese pa ih inflacija lako zavara.
U tom emotivnom zagrljaju velika je šansa za pretjerivanje. Ciklus rasta kamatnih stopa daleko je od svoga kraja. I FED-ova sokolska reakcija na vlastite pogreške iz prošlosti i tržišno glavinjanje u neznanju i nedostatku informacija upućuju na to da bi svi još jednom trebali dobiti po repu prije nego što iz cijele ove epizode koja traje već dvije i po godine nešto nauče. A jedini način da nauče je da otjeraju kamatne stope toliko visoko da to izazove ozbiljnu deflaciju i da ih ona onda, a što drugo nego – iznenadi.