Na početku pandemije, kad su proljetos formirane prve ekonomske prognoze, postignut je visok stupanj suglasnosti o tri predviđanja. Prošlo je dovoljno vremena za podvrgavanje tih prognoza prvom testu.
- SAD će se brže izvući iz krize od Europske unije jer je američko gospodarstvo fleksibilnije i dinamičnije
Potvrđeno, ali ne odveć uvjerljivo. Gospodarstvo SAD-a se prema preliminarnim podacima za treće tromjesečje nalazi 2,9% ispod razine iz istog tromjesečja 2019. Gospodarstvo EU-a je 3,9%, a europodručja 4,3% niže od istog razdoblja prošle godine. Podaci su preliminarni i još će se svašta događati prije konačnog izlaska iz recesije izazvane pandemijom i reakcijom na nju, ali ovo predviđanje zasad ima prolaz. Spomenimo, usput, Kina je već u plusu – gotovo 5% u odnosu na isto tromjesečje 2019.
- Jug Europe stradat će mnogo više od sjevera
Pogrešno. Doduše, Španjolska je u uvjerljivo najvećem minusu (oko 8% u odnosu na treće tromjesečje 2019.), ali ključna južna zemlja kojoj se, osobito nakon početka u Lombardiji, prognozirao kolaps pokazala je puno veću otpornost od očekivanja: Italija se zahvaljujući brzom oporavku u trećem tromjesečju našla na svega 4,7% nižoj razini u odnosu na treće tromjesečje 2019., što je mnogo bolje od primjerice Austrije i Češke koje kubure na 5-6% nižim razinama. Francuska je na -4,2%, što je bolje od Njemačke. Talijane su ekonomisti prerano otpisali, a Francuzi pod Macronom imaju ozbiljne ekonomske rezultate od 2018., od kada Francuska raste brže od Njemačke (surprise, surprise…).
- Njemačka ima velik kapacitet za brz izlazak iz krize jer ima fiskalnu moć i jaku industriju, a jaka industrija je ono što je u krizama najvažnije.
Uglavnom netočno. Točnije, sam početak je točan; njemačka fiskalna moć važna je i za Njemačku i za Europu, i to je ono što drži njemačke potrošače u formi. Zahvaljujući njima, Njemačka je nakon oporavka u trećem tromjesečju na tih -4,3% u odnosu na treće tromjesečje 2019., tek malo slabija od Francuske. Međutim, da je do industrije, Njemačka bi doživjela ekonomski kolaps. Njemačka industrija i dalje ima najveći pad u Europskoj uniji. Slika pokazuje gdje su se desezonirani indeksi industrijske proizvodnje u kolovozu nalazili u odnosu na kolovoz 2019., po zemljama:
Izvor: Eurostat
Zanimljiv je i položaj Hrvatske na gornjoj slici. Hrvatska industrija jedva je zabilježila pad na godišnjoj razini. Položaj između Švedske i Slovenije mogao bi se označiti zavidnim.
Sada idemo pratiti prognostičke pogreške na američkim predsjedničkim izborima.