Čipovi, kruh naš svagdašnji: tko će biti glavni pekar? (II)

Objavljeno

U prvom tekstu o globalnim odnosima u mrežama dizajna, proizvodnje i distribucije čipova pokazali smo kako SAD još uvijek kontrolira ključna čvorišta pomoću kojih Kini može uskratiti pristup najnaprednijim čipovima i time osigurava prisvajanje najvećeg dijela dodatne vrijednosti u procesu proizvodnje. Na prvi pogled, kineska strategija samodostatnosti, ma koliko bila daleko od cilja u ovom… Nastavi čitati "%s"

Čipovi, kruh naš svagdašnji: tko će biti glavni pekar? (I)

Objavljeno

Mrežna centralnost i strukturna moć kao ključna obilježja globalne distribucije moći Kako bi mogli najjednostavnije opisati esenciju moći u 21. stoljeću? Anne-Marie Slaughter, bivša direktorica Odjela za strateško planiranje State Departmenta, odlično ju je opisala u kontekstu našeg još uvijek globaliziranog svijeta. Prema njezinom viđenju, najvažnija globalna promjena od raspada hladnoratovskog poretka 1991. godine ne… Nastavi čitati "%s"

Kineski udar na europsku autoindustriju: zelena tranzicija i radikalno preslagivanje (II)

Objavljeno

U prvom tekstu analizirali smo pogreške koje je EU napravila u favoriziranju električnih vozila bez uklapanja novog tehnološkog rješenja u širi okvir industrijske politike. Cilj je u nastavku teksta preciznije opisati mogući odgovor EU na novonastalu situaciju. Tome prethodi opis „tajne formule“ uspjeha kineskih proizvođača EV koji danas ugrožavaju autoindustriju koja je kičma prerađivačke industrije… Nastavi čitati "%s"

Kineski udar na europsku autoindustriju: zelena tranzicija i radikalno preslagivanje (I)

Ekonomski prosperitet i politička stabilnost EU na kocki? Prema podacima Europske komisije automobilska industrija Europske unije direktno i indirektno zapošljava 13.8 milijuna Europljana, što čini 6.1% ukupne zaposlenosti. U samoj proizvodnji zaposleno je pak 2.6 milijuna Europljana ili 8.5% ukupne industrijske zaposlenosti. Nakon industrijske opreme i farmaceutskih proizvoda, izvoz motornih vozila i opreme predstavlja treću… Nastavi čitati "%s"

Novi uzlet upravljanja imovinom u 21. stoljeću: problem korporativne kontrole i Velika Trojka (III)

Objavljeno

U prvom tekstu smo pokazali kako je u 21. stoljeću došlo do velike koncentracije industrije upravljanja imovinom zahvaljujući širenju troškovno superiornog pasivnog investiranja. Velika Trojka – BlackRock, Vanguard i State Street – zagospodarila je financijskim tržištem, čime je redefiniran stari problem zastupanja odnosno korporativne kontrole. U nastavku smo pokazali kako nasuprot intuitivnoj teoriji o koncentraciji… Nastavi čitati "%s"

Novi uzlet upravljanja imovinom u 21. stoljeću: problem korporativne kontrole i Velika Trojka (II)

Objavljeno

U prvom tekstu smo pokazali kako je u 21. stoljeću došlo do velike koncentracije industrije upravljanja imovinom zahvaljujući širenju troškovno superiornog pasivnog investiranja. Velika Trojka – BlackRock, Vanguard i State Street – zagospodarila je financijskim tržištem, čime je redefiniran stari problem zastupanja. Postavlja se pitanje je li opisanom kombinacijom tržišne koncentracije u segmentu pasivnog investiranja… Nastavi čitati "%s"

Novi uzlet upravljanja imovinom u 21. stoljeću: problem korporativne kontrole i Velika Trojka (I)

U zadnja dva desetljeća svjedočimo tihoj revoluciji u svijetu investiranja koja prolazi ispod radara šire i stručne javnosti. Arhetipski primjer investitora još uvijek se oslikava kao proaktivno orijentirani pojedinac ili institucionalni ulagač koji se nalazi u stalnoj „potrazi za alfom“, investicijskim prilikama koje osiguravaju veći povrat na ulaganje u odnosu na prosjek nekog burzovnog indeksa… Nastavi čitati "%s"

Putinova strateška računica: godinu dana poslije (II dio)

Objavljeno

Pred približno godinu dana, na samom početku ruske agresije na Ukrajinu, Kristijan Kotarski je na Labu objavio tekst „Putinova strateška računica“ u kojem je predvidio dobar dio događaja koji su uslijedili. Kako danas izgleda njegov osvrt na događaje koji su uz pandemiju i Veliku recesiju 2008./09. obilježili početak 21. stoljeća? Kotarski je u prvom dijelu prikazao razvoj na tržištu energenata, a u ovom, drugom dijelu, istražuje šire učinke sankcija i socio-ekonomske posljedice u Rusiji… Nastavi čitati "%s"